Charakterystyka programu
Program koncentruje się na ekonomii międzynarodowej i handlu międzynarodowym, zapewniając solidną podstawę w wykorzystaniu analitycznych i ilościowych metod w badaniu kwestii ekonomicznych.
Na treść programu wpływa praca Nottingham Centre for Research on Globalisation and Economic Policy (GEP) (Nottinghamskie Centrum Badań nad Gobalizacją i Polityką Gospodarczą). Centrum to jest jedną z wiodących europejskich grup badawczych , które zgłębia przyczyny i skutki globalizacji, a jej pracownicy naukowi doradzali takim organizacjom jak brytyjskie Ministerstwo Skarbu Państwa, Bank Światowy i Światowa Organizacja Handlu.
Program ten zapewnia studentom możliwość zdobycia szeregu cennych efektów kształcenia. Za pośrednictwem wyspecjalizowanych modułów dotyczących teorii międzynarodowej makroekonomii i handlu międzynarodowego będzie można nauczyć się stosować i rozwijać swoje umiejętności analityczne i kwantytatywne zawarte w kursach podstawowych oraz dodatkowych opcji w obszarach, które wzmocnią te umiejętności przy rozpatrywaniu międzynarodowych kwestii ekonomicznych.
Perspektywy zawodowe
Program studiów jest dostosowany do potrzeb współczesnego rynku pracy. Kwalifikacje w zakresie teoretycznych oraz w szczególności praktycznych zagadnień ekonomicznych dają absolwentom przewagę na konkurencyjnym rynku pracy. Zdobyta wiedza przygotowuje do pracy na różnorodnych stanowiskach w sferze biznesowo-ekonomicznej krajowej i międzynarodowej. Kompetencje absolwentów tej specjalności są szczególnie poszukiwane w bankowości, biznesie, doradztwie ekonomicznym i finansowym a także w instytucjach rządowych i organizacjach takich jak na przykład Bank Światowy, OECD, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, banki centralne w Europie i na świecie.
Zagadnienia omawiane podczas studiów
Makroekonomia międzynarodowa
Moduł ten naucza teoretycznych podstaw modeli dynamicznej równowagi ogólnej otwartej gospodarki (DGE). W szczególności, można będzie dokładnie poznać zadania głównych cech modelu, takich jak konkurencja monopolistyczna i sztywność nominalna w skutkach polityki pieniężnej i fiskalnej w kontekście międzynarodowym.
Teoria handlu międzynarodowego
Głównym celem tego modułu jest opisanie istoty handlu, jego przyczyn i jego wpływu na dobrobyt. Omówione zostaną zyski z handlu i metody ich pomiaru oraz różne wyjaśnienia przyczynowe dla handlu. Nacisk tej części kursu jest położony na wyjaśnienie dlaczego kraje handlują i jaki wpływ ma handel na płace, ceny i wzorce produkcji. Szczególna uwaga poświęcona będzie analizie wpływu globalizacji na bezrobocie, nierówność i wzrost gospodarczy.
Analiza danych gospodarczych
Empiryczne testowanie i walidacja teorii ekonomicznych jest kluczowym składnikiem istotnych dla polityki badań w dziedzinie ekonomii. Moduł analizy danych gospodarczych zapewnia studentom niezbędne narzędzia i praktyczne doświadczenie w stosowaniu technik ekonometrycznych zapewniające osiągnięcie tego celu. Moduł składa się z wykładów i laboratoriów komputerowych, które obejmują analizę przekrojowych i panelowych zbiorów danych.
Metodologia badań gospodarczych
Celem tego modułu jest pomoc w przygotowaniu pracy dyplomowej oraz dostarczenie pomysłów i porad jak rozpocząć swoje własne badania.
Analiza i polityka handlu
Ten moduł skupia się na empirycznym i praktycznym podejściu i ma na celu wskazanie, jak narzędzia teorii handlu i analizy polityki handlowej mogą: wyjaśniać i modelować przepływy handlowe; testować teorie handlowe; badać skutki przepływów handlowych; mierzyć i modelować interwencje polityki handlowej, jak również pomóc w zrozumieniu oddziaływania polityki handlowej.
Wzrost gospodarczy w teorii i praktyce
Dlaczego niektóre kraje są biedne a inne bogate? Dlaczego niektóre kraje, takie jak Korea Południowa, zdołały przejść z niskich dochodów do stanu wysokiego dochodu w ciągu zaledwie 30 lub 40 lat? Takie pytania są nie tylko przedmiotem zainteresowania ekonomistów rozwoju ale prawdopodobnie stanowią jedne z najważniejszych pytań w naszym dzisiejszym świecie. Moduł ten zapewnia unikalne podejście do znalezienia odpowiedzi na te pytania.
Analiza polityki rozwoju
Moduł ten uwzględnia różne kwestie polityki rozwoju. Tematy obejmują między innymi politykę edukacyjną, przeprowadzenie badań z randomizacją skutków pomocy, kosztów handlowych i barier eksportowych, migracji i "drenażu mózgów". Celem modułu jest zapoznanie studentów z różnymi technikami analizy polityki rozwoju; dostarczenie przeglądu metod analitycznych, polityki i praktyki w ważnych obszarach polityki gospodarczej w krajach rozwijających się; zapewnienie doświadczenia w prezentacji analizy polityki gospodarczej poprzez interaktywne seminaria grupowe.
Rozwój mikroekonomii
Rozwój mikroekonomii dotyczy ważnych kwestii, takich jak absolutne ubóstwo, głód i niedożywienie, choroby, którym można zapobiec i zrujnowane życie. W tym module pochylimy się nad dramatycznymi zmianami globalnymi, takimi jak wzrost znaczenia Chin i Indii oraz marginalizacji i (być może) naprawy krajów afrykańskich. Będziemy rozważać różne tematy odnoszące się do ekonomii rozwoju w tym ryzyka i ubezpieczeń, migracji, populacji i płodności, ubóstwa, zdrowia i żywienia.
Organizacja przemysłowa
Moduł ten obejmuje zarówno badania teoretyczne jak i praktyczne na wiele tematów dotyczących organizacji przemysłowej. Moduł skupia się na dogłębnej analizie kilku wybranych tematów jak na przykład: dynamiczne modele oligopolu, modele endogenicznego zaangażowania, konkurencja cenowa z bezwładnością konsumentów, antymonopolowa polityka łagodzenia kar.
Ekonomika publiczna
Celem modułu jest dostarczenie studentom narzędzi potrzebnych do analizy procesu podejmowania decyzji w sektorze publicznym. Weźmiemy pod uwagę publiczną interwencję gospodarczą zarówno w zakresie analizy normatywnej jak i pozytywnej. Szczegółowo omówione zostaną kwestie pomiarowe stanowiące podstawę dystrybucyjną problemów.
Teoria i praktyka polityki pieniężnej
Celem tego modułu jest rozwiązanie najważniejszych wydarzeń w makroekonomii ze szczególnym naciskiem na ekonomikę monetarną. Moduł ten obejmuje teorię i praktykę bankowości centralnej oraz transmisji monetarnej. Tematy obejmują między innymi: politykę banku centralnego; reputację; rozwiązania problemu polaryzacji inflacji; cele polityki monetarnej; luzowania ilościowego i ultra-niskie stopy procentowe.
Ekonomika finansów gospodarstw domowych
Moduł ten obejmuje węzłowe zagadnienia z ekonomiki finansów gospodarstwa domowego. Finansowanie gospodarstw domowych jest to badanie zachowania jednostek i gospodarstw domowych na rynkach finansowych, w tym dla bezpiecznych (np. hipoteki) oraz niezabezpieczonych (np. karty kredytowe) pożyczek i powiązanych modeli ekonomicznych wygładzania konsumpcji, ograniczenia płynności i zachowań gospodarstw domowych.
Ekonomika finansów korporacyjnych
Moduł ten zapewnia przegląd literatury w zakresie finansowania przedsiębiorstw. Moduł ten próbuje udzielić odpowiedzi na podstawowe pytania, takie jak: Dlaczego „potrzebujemy” długu? Dlaczego potrzebujemy ładu korporacyjnego? Dlaczego potrzebujemy banków?
Ekonometria szeregów czasowych
Moduł ten ma na celu przekazanie studentom wiedzy na temat podstawowych technik analizy ekonometrycznej, rozwijanie umiejętności analitycznych wymaganych do wykazania teoretycznej własności asymptotycznych różnego szacowania ekonometrycznego i procedur badawczych na podstawie osłabionych założeń modelowych oraz zapewnienie prawidłowego rozumienia zastosowania i ograniczeń analiz regresji nieliniowej.
Mikroekonometria stosowana
Moduł ten porusza estymację, testowanie i interpretację szerokiej gamy modeli ekonometrycznych, które pomagają nam radzić sobie ze szczególnymi wyzwaniami napotykanymi podczas korzystania z dużych ilości danych mikro. Główny nacisk zostanie położony na kwantyfikację związku przyczynowego pomiędzy dwiema lub większą liczbą zmiennych, z wykorzystaniem liniowych i nieliniowych modeli.
Ekonometria finansowa i makro
Jest to moduł ekonometrii stosowanej, który obejmuje metody szeregów czasowych poprzez badanie wybranych zagadnień z zakresu finansów i makroekonomii. Rozwija on techniki niezbędne do czytania, krytycznego oceniania i replikowania opublikowanych prace naukowych, obejmujących analizę ekonometryczną w makroekonomii i finansach.
Behawioralna teoria ekonomiczna
Moduł ten bada, w jaki sposób zachowania ekonomii różnią się od tych zakładanych w standardowej teorii ekonomicznej. Teoria ekonomiki behawioralnej próbuje zjednoczyć psychologiczne i ekonomiczne modele zachowań. Moduł ten sprawdza alternatywy wobec teorii oczekiwanej użyteczności, dyskontowaniu wykładniczym oraz standardowych modelach prognozujących planowanie. Behawioralna teoria ekonomiczna jest odpowiednia dla szerokiego zakresu decyzji gospodarczych, jest wciąż stosunkowo nowa i zdobywająca zwolenników.
Metody doświadczalne w ekonomii
Ekonomia eksperymentalna dostarcza narzędzi do obserwacji ludzkich zachowań w warunkach kontrolowanych. Przy użyciu tych narzędzi, możemy przetestować teorię, politykę informacyjną i pomiar zachowań. Moduł ten pokaże, w jaki sposób i dlaczego eksperymenty są stosowane w ekonomii, jak projektować i analizować własne doświadczenia i pozwalają rozwijać umiejętności krytycznej oceny projektów i wyników eksperymentalnych.
Stosowana ekonomia behawioralna
Ekonomia behawioralna dotyczy tego, w jaki sposób zachowanie prawdziwych ludzi systematycznie różni się od standardowych modeli ekonomicznych zachowań ludzkich. Moduł ten skupia się na różnych aspektach stosowanych w ekonomii behawioralnej i obejmuje takie tematy jak zachowania konsumentów, zachowanie organizacji, rozwoju ekonomii behawioralnej, ekonomii behawioralno-środowiskowej.

Celem głównym projektu jest dostosowanie kształcenia na kierunku Zarządzanie do wymogów współpracy międzynarodowej poprzez opracowanie i prowadzenie nowego, międzynarodowego programu kształcenia.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju. Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Termin realizacji projektu: 1.05.2017 r. – 30.09.2019 r. Dofinansowanie projektu z UE wynosi 2168295,00 PLN.